Wolontariusze trzymają się za ręce i unoszą je do góry.

Wolontariusze są podstawą wielu organizacji. Oddają swój czas i energię, aby pomóc innym, nie oczekując niczego w zamian. Znajdziesz ich we wszystkich sektorach społeczeństwa, od szkół i szpitali po organizacje ekologiczne oraz partie polityczne. Kim właściwie jest wolontariusz? Czym się zajmuje? Co daje potrzebującym? Sprawdź to w poniższym artykule.

Kto to jest wolontariusz?

Wolontariusz to ktoś, kto dobrowolnie poświęca swój czas i energię, aby pomóc innym, nie oczekując zapłaty lub profitów. Wolontariusze pochodzą z różnych środowisk. Pomagają z wielu powodów, takich jak chęć odwdzięczenia się społeczności, podniesienia swoich umiejętności oraz doświadczenia albo dlatego, że chcą uczynić świat lepszym.

  • Wolontariusze wydarzeń specjalnych – pomagają w organizacji i prowadzeniu wydarzeń oraz kampanii. Ich umiejętności mogą obejmować komunikację, marketing, zbieranie funduszy i logistykę. 
  • Wolontariusze usługowi – świadczą bezpośrednie usługi na rzecz podopiecznych, takie jak udzielanie korepetycji, mentoring, pomoc w opiece nad dziećmi lub wspieranie osób niepełnosprawnych.
  • Wolontariusze o specjalnych umiejętnościach – wykorzystują swoją wiedzę w konkretnej dziedzinie, takiej jak kodowanie komputerowe, badania czy księgowość.

Co robi wolontariusz?

Wolontariusze zapewniają organizacjom szeroki zakres wsparcia, w tym bezpośrednią obsługę klienta, zbieranie funduszy, planowanie wydarzeń i inne zadania administracyjne. Wolontariusze mogą także odgrywać ważną rolę w zarządzaniu organizacją, np. pomagając w organizowaniu i prowadzeniu imprez lub przyjmując role przywódcze w zarządach i komisjach. W zależności od fundacji czasem angażują się też w bezpośrednią relację z podopiecznymi, np. udzielając mentoringu, korepetycji lub wspierajac rodziców w opiece nad dziećmi. 

Jaki powinien być wolontariusz?

Mówi się, że wolontariusz powinien być jak sadzonka w glebie – otwarty na otaczające go środowisko, elastyczny w podejściu i gotowy do wzrostu. Chęć nauki nowych umiejętności i doświadczania nieznanego okazuje się często niezbędne w pracy jako wolontariusz. Elastyczność sprawia, że takie osoby łatwo dostosowują się do potrzeb podopiecznych. Natomiast gotowość do wzrostu wiąże się z odwagą podejmowania trudnych decyzji i pragnieniem rozwijania się z ludzkiej strony. 

Co wolontariusz daje innym?

Wolontariusze dają innymi swój czas i energię, czyli wszystko, co najważniejsze w ich życiu. Bezpowrotnie je tracą, rezygnując z własnych przyjemności, żeby ułatwić codzienne funkcjonowanie obcym ludziom. Mają zatem wielkie serca pełne miłości nawet w stosunku do nieznajomych osób.

Leave a Comment