Grupa uśmiechniętych wolontariuszy w niebieskich koszulkach pozuje do zdjęcia. Niektóre rodzaje wolontariatu obejmują pracę w takich zespołach.

Jakie są rodzaje wolontariatu?

Wolontariat stanowi wspaniały sposób, aby oddawać się swojej społeczności i zmieniać świat wokół nas na lepszy. Jednak czy wiesz, że istnieje wiele różnych rodzajów wolontariatu? W tym artykule poznasz różne rodzaje wolontariatu oraz dowiesz się, jak znaleźć odpowiednią formę pomagania dla siebie.

Jakie mamy rodzaje wolontariatu?

Kiedy mówimy o rodzajach wolontariatu, dokonujemy rozróżnienia pomiędzy poszczególnymi programami pomagania, a także typami działań. Oto najważniejsze rodzaje wolontariatu:

 • Wolontariat indywidualny – obejmuje pomaganie innym ludziom z własnej, niewymuszonej inicjatywy na bazie swoich środków finansowych.
 • Wolontariat grupowy – wspólne organizowanie wsparcia dla potrzebujących z członkami fundacji, organizacji czy zespołów kryzysowych.
 • Wolontariat stały – oznacza, że wiążesz się na dłuższy okres z danym stowarzyszeniem i regularnie bierzesz udział w planowanych wcześniej akcjach.
 • Wolontariat okolicznościowy – pracujesz jako wolontariusz w ramach jednego wydarzenia przygotowanego z określonej okazji.
 • Wolontariat misyjny – forma wolontariatu za granicą, w ramach której wyjeżdżasz do krajów, gdzie panuje skrajna bieda i związany z nią głód.

Jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych rodzajów wolontariatu?

Przed podjęciem decyzji, jaki rodzaj wolontariatu wybrać, powinieneś zrozumieć, z czym wiąże się każdy  nich.

 • Wolontariat formalny – to bardziej ustrukturyzowany rodzaj wolontariatu. Zazwyczaj wiąże się ze współpracą z organizacją (często grupą non-profit) i przestrzeganiem jej wytycznych. Może to oznaczać pracę przez określoną liczbę godzin w tygodniu, regularne spotkania z przełożonym i szkolenia w miejscu pracy.
 • Wolontariat nieformalny – jest to bardziej niestrukturyzowany rodzaj wolontariatu. W tym przypadku wolontariusz działa niezależnie i nie ma zorganizowanych ram. Możesz otrzymać ogólne wytyczne od organizacji, dla której pracujesz (np. organizacji non-profit lub lokalnego urzędu), ale zazwyczaj sam decydujesz, co i kiedy chcesz robić. 

Jakie są popularne przykłady wolontariatu?

 • Ochrona środowiska – ochrona środowiska to ważna i szeroko zakrojona dziedzina, która potrzebuje wszelkiej pomocy. Jeśli chcesz przyczynić się do ochrony środowiska, możesz to zrobić na wiele sposobów, np. czyszcząc lokalną rzekę, sadząc drzewa lub monitorując lokalną faunę i florę.
 •  Dobrostan zwierząt – dobrostan zwierząt to istotna sprawa. Możesz być wolontariuszem w schronisku dla zwierząt, pomagać weterynarzom w leczeniu rannych zwierząt lub wspierać programy edukacyjne informujące ludzi o odpowiedzialnej opiece nad zwierzętami.
 • Edukacja – jest niezbędna dla naszej przyszłości i potrzebuje wsparcia na każdym poziomie. Możesz zostać wolontariuszem i pomagać dzieciom, które mają problemy z czytaniem, poświęcić swój czas dla lokalnej biblioteki lub wspierać specjalne programy edukacyjne.

Jaki rodzaj wolontariatu powinienem wybrać?

Jak widzisz, istnieje wiele różnych rodzajów wolontariatu i trudno zdecydować, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni. Oto kilka pomocnych wskazówek:

 • Wybierz coś, co jest twoją pasją. Jednym z najlepszych powodów do wolontariatu jest pasjonowanie się określoną kwestią. Pomaganie daje o wiele większą satysfakcję, gdy robisz coś, co kochasz.
 • Wybierz coś, co pasuje do Twoich umiejętności i zainteresowań. Pomyśl o swoich umiejętnościach i zainteresowaniach, takich jak wiedza i doświadczenie w danej dziedzinie. Rozważ zdolności, które chciałbyś rozwinąć. Chociażby mówienie w nowym języku.
 • Wybierz coś, co odpowiada Twojej dostępności. Rozważ swój harmonogram przy wyborze możliwości wolontariatu. Znajdź taką opcję, która będzie pasowała do Twojego planu tygodnia, tak byś podejmował się pracy wolontariackiej tak często i długo, jak tylko chcesz.
Leave a Comment