Na zdjęciu wolontariat w grupie – ludzie łączą swoje dłonie w okręgu.

Wolontariat to świetny sposób, aby oddać się swojej społeczności i zmienić świat na lepsze. Jednak nie każdy wie, od czego zacząć. W tym artykule przedstawimy Ci, czym jest wolontariat i co powinieneś wiedzieć, zanim  zaangażujesz się w pomoc innym. Czytaj dalej!

Czym jest wolontariat?

Kiedy mówimy o wolontariacie, zazwyczaj mamy na myśli sytuację, w której dana osoba poświęca swój czas i wysiłek, by pomóc innym ludziom lub społeczności. Robi to zazwyczaj w organizacjach non-profit lub grupach charytatywnych. W ogólnym sensie wolontariat polega na czynieniu dobra dla świata bez oczekiwania żadnych indywidualnych korzyści. Oznacza zatem poświęcenie swojego czasu i wysiłku, żeby wspierać potrzebujących, nie wymagając zapłaty.

Czym charakteryzuje się wolontariat?

Wolontariat może stanowić świetny sposób na wykorzystanie swoich umiejętności oraz wiedzy. Nie musisz mieć żadnych specjalnych kwalifikacji czy umiejętności, aby zostać wolontariuszem. Wolontariatem zajmują się wszyscy, niezależnie od tego, co robią zawodowo. Wystarczy, że masz chęć pomagania i pragniesz uczyć się nowych zdolności. Wolontariat to świetny sposób na rozwój swojej osobowości i charakteru. Dzięki niemu odkryjesz siebie.

Jak działają wolontariaty w Polsce?

W Polsce działa wiele organizacji, które przyjmują wolontariuszy. Jeśli interesujesz się wolontariatem, sprawdź strony internetowe lokalnych fundacji. Istnieją różne rodzaje wolontariatu w poszczególnych miejscach. Należą do nich schroniska dla osób potrzebujących i niepełnosprawnych, ośrodki opieki dziennej dla dzieci, organizacje pracujące z osobami cierpiącymi na uzależnienia, czy schroniska dla zwierząt. Wolontariat w małych miastach lub na obszarach wiejskich też funkcjonuje bardzo dobrze. Zwykle opiera się na ogrodnictwie, sadzeniu nasion, zbieraniu żywności oraz działaniach wspierających społeczności wiejskie.

Jakie są zalety wolontariatu?

Wolontariusze częściej są optymistycznie nastawieni do świata, mają poczucie celu i żyją dłużej. Wolontariat prawdopodobnie Cię szczęśliwszym, co potwierdzają ludzie zajmujący się nim przez lata. Zobaczysz, że na świecie żyją dobrzy ludzie, którzy troszczą się o innych, mimo wszechobecnego zła. Poczujesz się członkiem większej społeczności i zyskasz poczucie przydatności. 

Kiedy dobrym pomysłem jest wolontariat?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie angażują się w wolontariat. Niektórzy robią to, by pomóc innym, inni chcą rozwijać swoje umiejętności i wiedzę. Jeszcze inni pragną poprawić swoje zdrowie psychiczne. Bez względu na motywację, nie bój się spróbować nowych doświadczeń: im więcej rodzajów wolontariatu spróbujesz, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziesz coś, co naprawdę Ci się spodoba. Jeśli myślisz o wolontariacie, dobrze jest zacząć go jeszcze przed ukończeniem studiów. W ten sposób wykorzystasz swój wolny czas.

Leave a Comment