Co to jest wolontariat, jak zostać wolontariuszem i dlaczego warto pomagać?

Istnieje powiedzenie, które mówi, że co dajesz innym, prędzej czy później wraca do Ciebie z nawiązką. Pomaganie w ramach wolontariatu jest tego doskonałym przykładem. Wspierasz obcych ludzi bez wynagrodzenia, ale mimo wszystko odczuwasz spełnienie. Chcesz wiedzieć, na czym dokładnie polega wolontariat i jak rozpocząć pracę w roli wolontariusza? Koniecznie przeczytaj zatem kolejne akapity.

Czym jest wolontariat?

Wolontariat to nieodpłatna praca na rzecz innych osób. Wykonujesz ją dobrowolnie, gdy chcesz pomóc potrzebującym lub pragniesz rozpowszechniać w społeczeństwie określone idee. Wolontariat przyjmuje różne formy zależnie od miejsc i środowisk, w których się odbywa.

W wolontariacie uczestniczą ludzie w każdym wieku bez względu na przekonania polityczne czy religijne. Zgodnie z prawną definicją, wolontariat wykracza poza związki rodzinne, koleżeńskie i przyjacielskie. Oznacza to, że jeśli pomagasz własnemu bratu albo kuzynki, nie jesteś wolontariuszem. Stajesz się nim, gdy okazujesz wsparcie niespokrewnionemu z Tobą człowiekowi.

Jakie korzyści daje wolontariat?

Wolontariat nie daje żadnych korzyści materialnych. Zapewnia natomiast satysfakcję i spełnienie pierwotnych motywacji. Tym samym sprawia, że odczuwasz sens istnienia, a ponadto cieszysz się wyższą samooceną. Oprócz tego jako wolontariusz możesz być lepiej postrzegany przez społeczeństwo, co ułatwia Ci życie prywatne i zawodowe.

Wśród osób biorących udział w wolontariatach występują różne motywacje. Jedni chcą być potrzebni, drudzy pragną kontaktu z ludźmi, a jeszcze inni liczą na zdobycie nowych umiejętności. Wszystkie te przykłady stanowią dobre uzasadnienia dla bezpłatnego pomagania.

Jakie są najpopularniejsze formy wolontariatu?

Istnieje wiele form wolontariatu. Wolontariusze pojawiają się wszędzie tam, gdzie żyją biedni, chorzy lub bezdomni. Spotkasz ich również na koncertach czy wydarzeniach sportowych, gdy brakuje rąk do pracy. Na całym świecie popularnością cieszy się chociażby:

Każdy z tych wolontariatów różni się obowiązkami i wymaganiami. Początkujące wolontariusze najczęściej zaczynają od wspierania lokalnych inicjatyw. Z kolei Ci doświadczeni chętnie wyjeżdżają za granicę. Afryka to miejsce, gdzie wolontariat jest trudny, ale bardzo satysfakcjonujący. Pomagasz tam głodnym dzieciom, które otwarcie okazują wdzięczność z tego powodu. Warto się tam wybrać, jeżeli poważnie traktujesz wolontariat.

Jak zostać wolontariuszem?

Zamierzasz zostać wolontariuszem? Po pierwsze powinieneś znaleźć dla siebie odpowiednią organizację. Poszukaj wśród środowisk blisko Ciebie. Być może regionalni działacze niedaleko Twojego miejsca zamieszkania prowadzą zbiórki na rzecz biednych lub realizują podobne pomysły. Sprawdź też strony internetowe popularnych fundacji. Często ogłaszają one nabory na wolontariuszy.

Następnym krokiem jest złożenie podania o wolontariat. Powinieneś otrzymać wzór takiego dokumentu w placówce lub w Internecie. Zwykle przekazujesz swoje główne motywacje, dostępność w tygodniu oraz podstawowe dane personalne. Gdy spełniasz wymagania, otrzymujesz zaproszenie na rozmowę i ustalenie szczegółów.

Po przyjęciu do wybranej organizacji możesz rozpocząć pracę na podstawie umowy wolontariackiej. Jej treść zawiera wszystkie ustalenia związane z obowiązkami, wymiarem czasowym i pozostałymi kwestiami. 

Na czym polega umowa wolontariacka?

Umowa o wolontariat określa, jakie czynności wykonujesz w ramach nieodpłatnego wsparcia fundacji. Zgodnie z ustawą o wolontariacie, nie musi ona być przygotowana w formie dokumentu pisemnego. Bardzo często zawiera się ją ustnie, ale bezpieczniej spisać wszystkie kwestie. W umowie wolontariackiej znajdziesz między innymi:

Dzięki umowie o wolontariat zarówno Ty, jak i placówka, w której pracujesz, nie musicie martwić się ewentualnymi roszczeniami albo konfliktami prawnymi.

Kto może zostać wolontariuszem?

Wolontariuszem może zostać każdy bez względu na wiek, płeć czy przekonania religijne. Wystarczy zgłosić chęć do nieodpłatnego pomagania w wybranej organizacji. Polskie prawo nie przewiduje ograniczeń dla osób zainteresowanych wolontariatem. Pamiętaj jednak, że taki sposób na spędzanie wolnego czasu nie jest odpowiedni dla wszystkich. Wolontariat wymaga zaangażowania, więc decyzje podjęte pod wpływem chwili czasem okazują się zbyt pochopne. Zanim podejmiesz się wyzwania, koniecznie pomyśl nad tym, czy masz właściwe cechy, takie jak sumienność, cierpliwość i otwartość.

Dlaczego warto być wolontariuszem?

Skoro za wolontariat nie otrzymujesz wynagrodzenia, to po co się nim zajmować? Wiele osób zadaje takie pytanie. Mimo faktu, iż nie zapewniasz sobie korzyści materialnych, warto być wolontariuszem. Przede wszystkim z uwagi na aktywne spędzanie czasu z innymi ludźmi. Dajesz sobie szansę na zawiązanie nowych znajomości.

Ponadto czujesz się lepiej pod względem psychologicznym. Masz świadomość, że niesiesz wsparcie potrzebującym, robiąc dobre uczynki, dlatego rzadziej odczuwasz przygnębienie. Uczysz się też doceniać swoje życie, widząc problemy, z jakie dotykają pokrzywdzonych biedą lub niesprawiedliwością.

Wreszcie zdobywasz cenne umiejętności. Rozwijasz w sobie empatię, dzięki czemu lepiej traktujesz członków rodziny i znajomych. Łatwiej okazujesz również miłość w stosunku do ukochanych. Wolontariat przynosi sporo korzyści niematerialnych, które są bezcenne.

Wolontariat w Polsce czy za granicą?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć każdy kandydat na wolontariusza. Wolontariat w Polsce stanowi lepsze rozwiązanie, gdy masz tu bliskich, pracę i sprawy prywatne. W kraju pogodzisz pomaganie innym z codziennymi obowiązkami. Natomiast wolontariat zagraniczny sprawdza się w przypadku osób bez konkretnych planów na życie. Jeżeli nie założyłeś jeszcze własnej rodziny i chcesz wypłynąć na głęboką wodę, możesz go rozważyć.

Zainteresował Cię wolontariat i wszystko, co z nim związane? W pozostałych treściach na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych informacji.


Wolontariaty wspierają

Focus Dental Clinic

Focus Clinic

https://leczeniebezzebia.pl/